Sign In

6 Alternatives to Disposable Cleaning Products That Save $250 a Year

Swiffers, sponges, and disinfectant wipes are all convenient, but these tossable cleaning products can be bad for your wallet — and the environment.
Published

There's a reason disposable cleaning products like wipes and sponges are so popular — they make keeping your home fresh and shiny much easier.

But they also often come with a higher price tag than that of their more laborious counterparts. Naturally everyone can decide to pay a premium for convenience, but it's still important to be aware of how much we're actually spending on that convenience.

We looked at some popular cleaning products to illustrate just how much they'll cost over the course of a year, and some less expensive — and more sustainable — alternatives. We searched grocery stores, drugstores, and big box stores to determine a "standard price" that you're likely to pay, and estimated how much a typical consumer would use in a year.

So, are these disposable cleaning products worth your money?

Cleaning Wipes

If there's something in your home that you need to clean, there's a wipe for it. Aside from the ubiquitous disinfecting wipes that make cleaning the kitchen counters a breeze, there are wipes specially created for furniture, electronics, or glass. There's no denying their convenience, but that convenience comes with a cost.

Product: Lysol Disinfecting Wipes, 80-count canister

Standard Price: $3.79

Use: Clean and disinfect household surfaces, including stainless steel, plastic, and wood with a quick swipe, then toss immediately.

Annual Cost: If you use one canister each month, you'll spend $45.48 over the course of a year.

Alternative: These DIY disinfecting wipes are a great way to repurpose old rags, and all you need is rubbing alcohol, household multitasker Dawn dish soap (seriously, check Pinterest, it does everything), and good old H20. Or, you could give up on the idea of wipes entirely and mix up a DIY all-purpose cleaner to spritz on surfaces and wipe them down with a washable microfiber cloth.


Scrubber Sponges

Not only are sponges wasteful, they're actually kind of disgusting. Studies have shown that more than 75% of sponges or dish cloths contain coliform bacteria, the family of germs that includes Salmonella and E.coli. We love our scrubber sponges as much as you, but that statistic makes us shudder a bit.

Product: 3M Scotch-Brite Scrub Sponge, 3-pack

Standard Price: $2.97

Use: Scrub stubborn dirt and grime from dishes, then toss when it gets too gross.

Annual Cost: It's recommended that you replace your sponge every two weeks (and sanitize it regularly), so you're looking at a yearly cost of about $25.75.

Alternative: A high-quality dish brush will run you about $10, and it's more sanitary because it's easier to clean. All you have to do is just run it through the dishwasher or soak it in vinegar to keep it germ-free.


Magic Erasers

We get it: Magic Erasers are magic. But they're also wasteful. You can typically use them more than once if you're doing small jobs, but you'll go through at least one for a big job. Either way, they aren't cheap.

Product: Mr. Clean Magic Eraser, 8-pack

Standard Price: $6.99

Use: "Erase" dirt, grime, and scuff marks from floors, walls, and doors, toss when they begin to break apart.

Annual Cost: Assuming you'd go through a box every two months, you'd end up shelling out $41.94 for the year.

Alternative: Grab a rag and mix up this DIY wall cleaner with Borax, baking soda, and water. (That recipe uses a sponge, but that would kind of defeat the point of this exercise, right?)


Floor Cleaning Pads

Before Swiffer came along, we had brooms and mops. Those wet and dry pads changed the game, and now, most people wouldn't even think of keeping a mop bucket on hand. We may have shinier floors now that spot-cleaning is a breeze, but we likely have less money in our pockets, along with more waste. For cost purposes, we'll focus on the wet pads, and then give a wet/dry alternative option.

Product: Swiffer Sweeper Wet Refill, 24-count (to use with Swiffer Sweeper)

Standard Price: $7.06

Use: Snap the pads into your Swiffer Sweeper, clean your floor, allow to dry, and then toss the cleaning pad.

Annual Cost: Between all-over and spot cleans, you'd likely go through at least four pads a week, or $61.20 each year.

Alternative: Microfiber cloths! You can use them dry for dust, and add a little water and your favorite floor cleaner to replace the wet ones. Not only will you get a much better clean, but you can also toss them in the washing machine when you're done. Cut them to the same size as a Swiffer pad and you can just snap them in the same way.


Lint Rollers

If you have pets, then you likely have a lint roller or 12 in your house. Good on furniture, pillows, and bedding, the adhesive sheets collect pet hair in a flash. If you have more than one pet (or a particularly hairy one), you could go through multiple sheets per day, which can add up over time.

Product: Evercare Lint Pic-Up Adhesive Refill, 60-layer (to use with Evercare Lint Roller)

Standard Price: $2.24

Use: Pick up lint, dust, and pet hair with the sticky sheets, then tear off and toss.

Annual Cost: If you use two sheets per day, which is conservative for pet owners, you'll spend roughly $27.25 over the course of a year.

Alternative: Rubber dish gloves. Seriously. Just put on a glove, run your palm over the fabric you want to clean, and ta da! No more dust or hair.


Toilet Brushes

Who wants to clean a toilet? No one. That's why disposable toilet brushes are so popular. Just clean and toss. No brush to clean. No mess. It takes about one minute to clean one toilet. Easy peasy. But it's neither a sustainable choice nor a cheap one.

Product: Clorox Disinfecting Toilet Wand Refills, 20-count (to use with Clorox Toilet Wand)

Standard Price: $8.48

Use: Snap handle into cleaning head, scrub toilet bowl, then toss cleaning head.

Annual cost: If you use two cleaning heads per week, you'll spend about $44.10 over a 12-month period.

Alternative: The good old-fashioned toilet bowl brush. Just get an attractive cover for it and clean it regularly. Real Simple's method for toilet brush cleaning is easy.

Alternatives Can Cut $250 From Your Annual Budget

The annual costs for these disposable cleaning products may not seem significant, but if you used every item on this list, you'd be spending almost $250 each year. And we didn't even add paper towels into that figure.

Any products you can DIY or find reusable replacements for, the better for your wallet and the planet. (Although, we do think the cost for disposable toilet brushes might be worth it, but that may be just us.)

What about you, readers? What alternatives to disposable cleaning products do you use? What couldn't you give up? Let us know in the comments below.


Contributing Writer

Jessica Hulett is a freelance writer, editor and obsessive seeker of online promo codes. She's been writing professionally for more than 15 years, and was most recently the managing editor of coupon and lifestyle site extrasforme.com.
DealNews may be compensated by companies mentioned in this article. Unless marked as a "Sponsored Deal," the opinions expressed here are those of the author and have not been reviewed or endorsed by the companies mentioned. Please note that, although prices sometimes fluctuate or expire unexpectedly, all products and deals mentioned in this feature were available at the lowest total price we could find at the time of publication (unless otherwise specified).
You might also like
Leave a comment!
or Register
5 comments
dealnews-bglaser (DealNews)
@compudima

Thank you for catching this. However, I think the error was a typo, not a matter of calculation. The sentence should have read, "over a 12-month period," not "over a 2-month period." It has been corrected.
compudima
Thank you for this article!

I did want to point out an error in the calculations for the cost of toilet wands. There are roughly 8 weeks in 2 months. If you use 2 every week, you will use up about 16 pads in 2 months, less than one pack. You are assuming that one 20-pack costs $8.48, so 16 pads would come out to $6.78. This means that the real cost of using the toilet wand comes out to roughly $6.78 every 2 months, not $44.10 as claimed in the article.
SportsFan
I loved this article so much that I created an account to thank you! I recently moved to South FL, the whole house has tiles; I was looking for an alternate to sweeper cleaning pads. Thanks!
01100001
Ditto with dlcarrier. I now have a jazillion generic magic erasers. I like them for cleaning walls with grubby handprints or other things I don't want to spend forever scrubbing the day away. When ordering them on eBay, pay attention to the size, though.
dlcarrier
You can also buy melamine sponges (i.e. off brand magic erasers) in a 100 pack for $5, from many sellers on eBay.